Rulman

Sinerji Rulman

Rulmanın mevcut hali 19. yüzyılın sonlarına doğru geliştirilmiştir. İlk etapta elle yapılmıştır. Günümüzde rulmanlar en yaygın olarak kullanılan makine parçalarından biridir, dönme hareketi neredeyse tüm hareketleri kolaylaştırmakta ve sürtünmenin azalmasına yardımcı olmaktadır. Rulmanların iki kilit fonksiyonu vardır: Hareketi transfer ederler, örneğin birbirleri ile ilişkili bileşenleri destekler ve yönlendirirler. Kuvvetleri aktarırlar. Makaralı rulmanlar ve manşonlu rulmanlar Manşonlu veya düz bir rulmanda, aks ve rulman kayar yüzey üzerinde farklı yönlerde hareket ederler. Buna karşın, rulmanların birbirlerine doğru hareket eden iki bileşeni -iç ve dış bilezikler- döner elemanlarla ayrılır. Bu tasarım manşonlu rulmana kıyasla çok daha az sürtünmeye neden olur. Radyal rulmanlar ve eksenel rulmanlar Rulmanlar yükleri radyal yönde veya eksenel yönde aktarabilir ve çoğu durumda radyal ve eksenel yüklerden oluşan bir kombinasyonun aktarımını gerçekleştirirler. Her iki dizayn da hem bilyalı rulman hem de makaralı rulman olarak sunulur. Rulman tasarımının tercihi uygulamaya bağlıdır.

Şipariş Ver

Rulmanın mevcut hali 19. yüzyılın sonlarına doğru geliştirilmiştir. İlk etapta elle yapılmıştır.

Günümüzde rulmanlar en yaygın olarak kullanılan makine parçalarından biridir, dönme hareketi neredeyse tüm hareketleri kolaylaştırmakta ve sürtünmenin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Rulmanların iki kilit fonksiyonu vardır:

  • Hareketi transfer ederler, örneğin birbirleri ile ilişkili bileşenleri destekler ve yönlendirirler.
  • Kuvvetleri aktarırlar.

Makaralı rulmanlar ve manşonlu rulmanlar
Manşonlu veya düz bir rulmanda, aks ve rulman kayar yüzey üzerinde farklı yönlerde hareket ederler. Buna karşın, rulmanların birbirlerine doğru hareket eden iki bileşeni -iç ve dış bilezikler- döner elemanlarla ayrılır. Bu tasarım manşonlu rulmana kıyasla çok daha az sürtünmeye neden olur.

Radyal rulmanlar ve eksenel rulmanlar
Rulmanlar yükleri radyal yönde veya eksenel yönde aktarabilir ve çoğu durumda radyal ve eksenel yüklerden oluşan bir kombinasyonun aktarımını gerçekleştirirler.

Her iki dizayn da hem bilyalı rulman hem de makaralı rulman olarak sunulur. Rulman tasarımının tercihi uygulamaya bağlıdır.

adsasdasdasd
Deneme